Интересное

Уривки з книги великого українського педагога В.О. Сухомлинського

В.А. Сухомлинский
Треба розвивати мислення дітей, зміцнювати розумові сили дитини серед природи — це вимога природних закономірностей розвитку дитячого організму. Ось чому кожна подорож в природу є урок мислення, урок розвитку розуму. Ми сидимо на кургані, навколо нас звучить стрункий хор коників, в повітрі аромат степових трав. Ми мовчимо. Дітям не треба багато говорити, не треба. Треба розвивати мислення дітей, зміцнювати розумові сили дитини серед природи — це вимога природних закономірностей розвитку дитячого організму. Ось чому кожна подорож в природу є урок мислення, урок розвитку розуму. Ми сидимо на кургані, навколо нас звучить стрункий хор коників, в повітрі аромат степових трав. Ми мовчимо. Дітям не треба багато говорити, не треба напихати їх розповідями, слово — не забава, а словесне пересичення — одне з найшкідливіших пересичення. Дитині потрібно не тільки слухати слово вихователя, а й мовчати; в ці миті він думає, осмислює почуте і побачене. Для вчителя дуже важливо дотримуватись міри в розповіданні. Не можна перетворювати дітей в пасивний об’єкт сприйняття слів. Щоб осмислити кожен яскравий образ —  наглядний або словесний, треба багато часу і нервових сил. Уміння дати дитині подумати — це одне з найбільш токих якостей педагога. А серед природи дитині треба дати можливість послухати, подивитися, відчути… Ми вслухаємось в хор коників. Я радий, що діти захопилися цією дивовижною музикою. Нехай в їхній пам’яті назавжди збережеться тихий вечір, насичений ароматом полів і переливами чудових звуків. Коли-небудь вони створять казку про коників. А тепер задумливі погляди дітей спрямовані на сонячний захід. Сонце сховалося за горизонтом, по небу розлилися ніжні фарби вечірньої зорі. — От і пішло сонечко на відпочинок, — каже Лариса, і її обличчя стає сумним. — Ковалі принесли Сонечку срібний вінок … Куди ж воно діває вчорашній вінок? запитує Ліда. Діти дивляться на мене, чекаючи продовження казки, але я не вирішив, який з образів вибрати. Мені допомагає Федя. — Вінок розплився по небу, — тихо каже він. Напружене мовчання, всі ми очікуємо, що ж розповість Федя. Адже це продовження казки, яку хлопчик вже, очевидно, склав, і те, що він мовчить, може бути пояснено дитячою сором’язливістю. Я допомагаю Феде: — Так, вінок розплився по небу. За день він розжарюється на вогненних косах Сонечка і стає м’яким, як віск. Доторкнулося до нього Сонечко гарячої рукою — він полився золотим струмочком по вечірньому небу. Останні промені Сонечка, що йде на відпочинок опромінюють струмочок, ось бачите, він грає рожевими фарбами, переливається, темніє. — Сонечко йде все далі. Ось воно скоро увійде у свій чарівний сад і на небі загоряться зірочки … — А що ж таке зірочки? Чому вони спалахують? Звідки приходять? Чому їх не видно вдень? — Запитують діти. Але не можна пересичуватися свідомість хлопців безліччю образів.
Коментар Соробан
Давати дітям інформацію потрібно дозовано. Саме тоді вони зможуть «переварити» її. Теорія Соробан проста. Дорослий в стані осягнути її за 2 дні. Але навіть за роки він не зможе домогтися того, що діти можуть через 3-4 місяці навчання.

Отправить комментарий

Стоимость обучения в Днепре 1100900 грн.
АКЦИЯ Приведи друга и получи скидку 10 % за каждого на 2016/2017 уч. год. У вас двое детей? Стоимость обучения 2-го ребенка -30% Стоимость обучения 3-го ребенка -40%
Если в течение пробного месяца наш курс Вам не подойдет, мы вернем Вам деньги.